Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/michalte/public_html/blog/system-core/connect.php on line 15 Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/michalte/public_html/blog/system-core/connect.php on line 15 Herbata jak wino... | blog.michalt.pl

michalt.pl | blog

Herbata jak wino...

22.08.2013Autor: MichałKategoria: Kuchnia

Uwielbiam herbatę! Pijam ją codziennie w ilościach gargantuicznych!
...bo nie ma to jak posiorbać herbatkę... :)
Od jakiegoś czasu siorbię nieco bardziej wyszukane listki dając jeszcze więcej radości moim kubkom smakowym.

Jedną z pierwszych herbat (choć nie pierwszą) którą napotkałem podczas mojej smakowej podróży była Pu-erh... Pu-erh zalicza się do herbat czerwonych, choć w kraju pochodzenia (Chiny) zaliczana jest do herbat czarnych. Dlaczego? Chińczycy określają kolor herbaty na podstawie koloru suszu, a Europejczycy na podstawie koloru naparu. Pu-erh zawdzięcza swój specyficzny smak, aromat i kolor procesowi fermentacji któremu ziarna poddawane są przez krótki czas tuż po zbiorach. Specyficzny... Czyli jaki?
Pu-erh jest dosyć gorzka ale łagodna w smaku, posiada delikatny korzenny aromat i delikatnie ziemisty posmak.
Kolor naparu oczywiście czerwony:

zaparzona pu-erh


W sieci wyczytałem, że do czerwonej herbatki powinno się dodawać cytryny dla przełamania gorzkiego smaku. Na rynku dostępne jest całe mnóstwo aromatyzowanych (cytrynowo) herbat, można znaleźć także Pu-erh z dodatkiem grapefruita.
Pierwszą czerwoną herbatę wypiłem z dodatkiem cytryny – nie posmakowało mi, następne piłem już bez. Do naparu (po zaparzeniu!!!) dodaję płaską łyżeczkę cukru – mam zwyczaj sypać więcej, ale ta herbata zdecydowanie smakuje lepiej z odrobiną cukru. Oczywiście moje kubki smakowe są jakie są i kieruję się tu subiektywnymi odczuciami i metodami zaparzania.
Podobno Pu-erh pozytywnie wpływa na nasze zdrowie – tutaj się nie rozpisuję, ponieważ na reklamach i w sieci można tyle głupot o zdrowiu wyczytać, że lepiej nie zwracać na to uwagi.
Muszę przyznać że Pu-erh niesamowicie przypadła mi do gustu! Smakuje wyraziście i jednocześnie delikatnie. Na obecną chwilę to moja ulubiona herbata. :)