Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/michalte/public_html/blog/system-core/connect.php on line 15 Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/michalte/public_html/blog/system-core/connect.php on line 15 Facebook, Facebook, Facebook, Faflrlr... | blog.michalt.pl

michalt.pl | blog

Facebook, Facebook, Facebook, Faflrlr...

25.08.2013Autor: MichałKategoria: Internet

Facebook error

Na temat Facebooka napisano już całe mnóstwo artykułów. Ogólnie rzecz ujmując, sytuacja wygląda tak, że społeczność internetowa dzieli się na tych którzy go kochają i na tych którzy go nienawidzą. Ja należę do tych drugich.

To na pozór zaskakujące...
...bo jak można mieć dosyć jakiegoś serwisu nie mając na nim konta? Miłośnik niebieskiego portalu społecznościowego ze zdjęciami (i całym mnóstwem innych rzeczy) raczej nie znajdzie prawidłowej odpowiedzi na to pytanie. Dlaczego? Ponieważ wszechobecność Facebooka w sieci jest dla niego niezauważalna.
Tak, Facebook jest wszędzie – czy chcesz go, czy nie, on zawsze będzie przy Tobie. Jeśli siłą go nie wyprosisz, zaznaczy swoje istnienie w Twojej przeglądarce nie pytając Cię o zgodę. Ba! Będzie zbierał o Tobie informacje nawet jeśli nie posiadasz konta i nawet jeśli w ogóle nie zaglądasz na Facebooka. Jeśli szukasz informacji w sieci np. na temat wybranego artysty, najlepszym źródłem nie będzie oficjalna strona tylko profil na Facebooku. Komentarze na niektórych serwisach dostępne są jako widget Facebook'owy – nie wypowiesz się jeśli nie posiadasz konta.

Słowa mojego kolegi:
„No co ty?! Nie masz fejsbuka? Nie masz fejsbuka, nie istniejesz”


...albo magiczna reakcja pani w banku na informację o tym że nie posiadam konta na portalu Zuckerberga...
Tak, tak... dobrze się domyślasz, pani zaczęła mi tłumaczyć czym jest internet... :(

Niegdyś wystarczył numer GG, e-mail, tlen czy numer na komórkę żeby skontaktować się ze znajomymi. Dziś żal pieniędzy na SMS – bo przecież na Facebooku jest darmo. Zabawne jest to, że i za pośrednictwem komórki ludzie komunikują się przez Facebooka.

„Co ci szkodzi się zarejestrować?”


Poza „biadoleniem” o prywatności i niechęcią do bycia towarem handlowym traktowanym jak kartofle na giełdzie (mam na myśli handel lajkami i fanpage'ami) po prostu nie wiem czemu miałbym to zrobić. Nie chcę aby mój wizerunek i moje dane były wykorzystywane w legalny sposób bez mojej kontroli i świadomości w celach reklamowych i promocyjnych. Nie kręci mnie upublicznianie swojego życia, informacji na temat wykształcenia, pracy, znajomości, rodziny itd.

Zabawne jest to, że ludzie sami sobie i innym utrudniają życie ślepo podążając za modą. Wspominałem już wcześniej: dostanie się do niektórych informacji wymaga wizyty na Facebooku, czasem nawet rejestracji. Powiadomienia o nowych artykułach na blogu lub portalu internetowym – Facebook. Nieważne że istnieje o wiele praktyczniejsza technologia RSS pozwalająca na uzyskiwanie informacji tuż po włączeniu komputera czy telefonu.

Wszędzie jest Facebook!

Rzeczywistość według Facebooka:
Sąsiadka z góry: „Michał? Czemu nie dodałeś mnie do znajomych.”
Pracodawca: „musisz mnie dodać do znajomych” a potem: „Nie powinieneś rozstawać się z Heleną – to fajna dziewczyna była” itd, itd, itd...

Internet w czasach Facebooka stał się trudnym miejscem dla ludzi którzy lubią mieć wybór. Nietrudno zostać outsiderem (nie tylko w sieci ale i w realu) – wystarczy nie mieć konta na fejsie.