Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/michalte/public_html/blog/system-core/connect.php on line 15 Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/michalte/public_html/blog/system-core/connect.php on line 15 Herbata zielona jak... las? | blog.michalt.pl

michalt.pl | blog

Herbata zielona jak... las?

19.09.2013Autor: MichałKategoria: Kuchnia
...choć jej nazwa może kojarzyć się nieco bojowo...
Czas na ciąg dalszy herbacianej podróży!
Gunpowder jest chińską herbatą liściastą, zieloną. Swoją nazwę zawdzięcza zwiniętym w kulki listkom które przypominają proch strzelniczy. Jej liście suszone są tuż po zerwaniu. Ma to podobno zapobiec procesowi fermentacji.
Tutaj podobnie jak i w poprzednim przypadku, nazwa herbaty w kraju kwitnącej wiśni jest zupełnie inna. Chińczycy mają nieco mniej bojowe skojarzenia, są jak zwykle znacznie bardziej romantyczni i nazywają ją herbatą perłową.
Tak jak poprzednim przypadku, także i tutaj znalazłem informacje na temat właściwości prozdrowotnych tej herbatki. Tak samo jak w poprzednim przypadku, podchodzę do tego typu informacji z dystansem i nie będę zagłębiał się w ten temat.

Nawiązując do mojego nazewnictwa: po zaparzeniu herbata wygląda jakby wyrósł nam w kubku las. Z małej garstki suszu, pod wpływem ciepłej wody rozwija nam się opleciona złocistym napojem herbaciana dżungla.


Kolor zaparzonej herbaty:

Gunpowder - kubekListki po zaparzeniu:

Gunpowder listki


Smak napoju zależy od sposobu przyrządzenia – a ten nie jest zbyt skomplikowany. Zasada jest prosta: im wyższa temperatura, tym napój staje się bardziej gorzki i mocny. Zaleca się zalewać ją wodą w temperaturze ok. 80 stopni – wówczas smak jest łagodniejszy i uwalnia się taki jakby roślinny (?) aromat. Istnieje jednak jeszcze jeden tradycyjny, chiński sposób jej przyrządzania. Herbatę należy zalać wodą w temperaturze 50 stopni i poczekać od dwóch do trzech godzin na zaparzenie. Ja osobiście nie próbowałem przygotowywać jej w ten sposób...
Gunpowder w przeciwieństwie do Pu-erh nie podaje się z dodatkami. Bardzo lubię tą herbatę, ale w moim rankingu na pierwszym miejscu pozostaje Pu-Erh. ;)