Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/michalte/public_html/blog/system-core/connect.php on line 15 Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/michalte/public_html/blog/system-core/connect.php on line 15 RSS Dragonfly 1.1 – omówienie nowości | blog.michalt.pl

michalt.pl | blog

RSS Dragonfly 1.1 – omówienie nowości

20.05.2014Autor: MichałKategoria: Oprogramowanie

RSS Dragonfly 1.1 - okno

W miniony poniedziałek udostępniłem nową wersję programu RSS Dragonfly – prostego agregatora RSS. Oprócz drugiej odsłony aplikacji, pojawiła się także zupełnie nowa strona internetowa projektu. Co istotne, zmienił się także adres www projektu i obecnie RSS Dragonfly znajdziemy na stronie rss-dragonfly.michalt.pl. W niniejszym wpisie chciałbym nieco opowiedzieć o zmianach i nowościach które przyniosła wersja 1.1. Jest ich dosyć dużo – można by powiedzieć, że aplikacja została gruntownie przebudowana.

Niestety nie udało się uniknąć usunięcia kilku funkcjonalności... Chociaż z drugiej strony... Może nie ma po czym płakać? Znikły: eksport i import kanału z pliku. W wersji 1.0 subskrypcje przechowywane były w plikach XML, w związku z czym eksport i import nie stanowił żadnego problemu. Obecnie treść kanałów zapisywana jest w bazie danych. Rozwiązanie to przyniosło znaczną poprawę wydajności. Program podczas odczytu kilku plików po kolei potrafił znacząco obciążyć procesor – obecnie problem ten już się nie pojawia.

Wersja 1.0 wyświetlała treść kanałów za pomocą widżetu QTextBrowser który przeznaczony jest głównie do wyświetlania tekstu. Został on zastąpiony przez QWebView – widżet przeglądarki internetowej. Obecnie, sparsowana treść kanału RSS przetwarzana zostaje do czytelnie i estetycznie wyglądającej strony HTML5. QWebView pozwala także (co naturalne) na wyświetlanie obrazków zagnieżdżonych w kanałach, w QTextBrowser pojawiał się z tym problem. Idąc za ciosem, postanowiłem ustawić „cywilizowany” format daty – we wcześniejszej wersji dostawaliśmy jej surową postać. Co ciekawe, moduł FeedParser z którego korzysta RSS Dragonfly ma pewne problemy z przetwarzaniem dat na niektórych kanałach, co powoduje wywołanie wyjątku, a w przypadku wcześniejszej odsłony programu, wyświetlenie komunikatu błędu. Obecnie program próbuje przetworzyć datę na wszelkie dostępne sposoby – w przypadku niepowodzenia, zamiast komunikatu błędu na ekranie, pojawia się kanał z informacją o problemie z odczytem daty.
Zmiany dotknęły także komunikatów błędów – wcześniej mieliśmy do czynienia jedynie z informacją o problemie z odczytem kanału, obecnie aplikacja przedstawia bardziej szczegółowe informacje wraz z możliwymi przyczynami wystąpienia błędu.

Look and feel ciąg dalszy, czyli nowe ikonki! Straszydełka zastąpione zostały nowymi przygotowanymi przeze mnie ikonkami.

Pojawiły się także trzy nowe przyciski powiązane z kilkoma nowymi opcjami:
  • 'gwiazdka' – pozwala na zapis aktualnie odwiedzanego kanału do listy subskrypcji,
  • przycisk z logo – jego kliknięcie spowoduje wyświetlenie okienka z informacją o wydaniu,
  • przycisk „z karteczką” - następstwem jego kliknięcia będzie aktualizacja wybranego na liście kanału RSS.

Kolejna nowość to drobne udogodnienie w postaci obsługi zdarzenia wciśnięcia klawisza 'enter' – po wpisaniu adresu kanału nie trzeba wciskać odpowiedniego przycisku okna, wystarczy klepnąć enter. :) Kanał którego adres wcześniej wpisaliśmy zostanie pobrany z użyciem biblioteki PycURL która zastąpiła moduł urllib.

Ze zmian które obecnie przychodzą mi do głowy, to wszystko...
Mam nadzieję że nic nie pominąłem. :)
Zachęcam Was do zapoznania się z RSS Dragonfly. Aplikacja dostępna jest dla systemu Windows i dystrybucji Linuksa. Wraz z nowym wydaniem postanowiłem udostępnić drobne udogodnienie dla użytkowników systemu Windows: „dependency pack” - jest to paczka z wymaganymi do działania aplikacji bibliotekami. Instalacja jest bardzo prosta... next, next, next...

RSS Dragonfly w wersji 1.1 znajdziecie pod wcześniej wspomnianym adresem rss-dragonfly.michalt.pl.