Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/michalte/public_html/blog/system-core/connect.php on line 15 Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/michalte/public_html/blog/system-core/connect.php on line 15 RSS Dragonfly 1.2 wydane... niespodziewanie szybko... :) | blog.michalt.pl

michalt.pl | blog

RSS Dragonfly 1.2 wydane... niespodziewanie szybko... :)

11.08.2014Autor: MichałKategoria: Oprogramowanie

RSS Dragonfly 1.2

...a tak naprawdę, to po raz pierwszy zgodnie z moimi czasowymi założeniami...
Wcześniej bywało z tym różnie... Nawał różnego rodzaju obowiązków doprowadził do tego że w ciągu roku udało mi się ukończyć zaledwie 2 wersje. Tym razem było inaczej i wszystko poszło zgodnie z planem. Oprócz RSS Dragonfly pracuję nad wieloma innymi aplikacjami, część z nich dostępna jest na stronie, a część to eksperymenty. Stety bądź niestety wszystko rozwijam sam i w związku z tym różnie to bywa z czasem. Cóż nowego pojawiło się w tej wersji? O tym napisałem w dalszej części wpisu.

User Interface!

To wydanie najbardziej skupiało się wokół ulepszeń po stronie interfejsu graficznego. Nowości które się pojawiły to wszechobecne menu: menu główne aplikacji, menu listy subskrypcji i menu...
Tak, pojawiła się ikonka w tray'u która także dostała swoje menu – ale o tym kapkę później...
Rozrastająca się liczba przycisków tu i ówdzie skłoniła mnie do tego aby to ładnie poupychać. W menu listy subskrypcji pojawiły się wszystkie przydatne opcje, tj. "dodaj", "usuń", "aktualizuj" (zaznaczony element) oraz drobna nowość czyli "edytuj". Tak późne pojawienie się opcji edycji to drobne przeoczenie... W menu głównym upchnąłem to co zapewne pojawiłoby się w postaci przycisków obok paska adresu. Przycisk ten w poprzedniej wersji odpowiadał za uruchamianie okienka z informacjami o wydaniu – rozwiązanie to było bardzo nieintuicyjne. Ikonka zasobnika (tray) udostępnia nie tylko proste menu z najważniejszymi opcjami, ale także pozwala ukryć okienko.

Małe Eye Candy...

Czyli skórki widoku...
Rozmawiałem z ludźmi na temat widoku treści i spotykałem się z różnymi opiniami... Dla niektórych wyglądało to dobrze, ale niektórym kolorystyka kojarzyła się "aptekarsko", innym jeszcze z pewnym bankiem którego nazwy nie będę tu przytaczać... Taki jest kolorystyczny motyw przewodni aplikacji... zielono, zielono i... ale od wersji 1.2 można to zmienić. Do standardowej kolorystyki postanowiłem dodać 4 nowe style: lemon, violet, summer i mono.

Trochę o nowych funkcjonalnościach...

...o spóźnionej edycji subskrypcji już było, więc przejdźmy dalej... ;)
W wersji 1.1 usunięte zostały 2 funkcjonalności: import i eksport kanału z pliku. We wpisie poświęconemu poprzedniemu wydaniu wspominałem o tym, że import "gdzieś tam w przyszłości" powróci i tak się stało już w tym wydaniu. Co z eksportem? Teoretycznie mógłbym zaimplementować tą funkcjonalność, ale nie ma to najmniejszego sensu. Wiązałoby się to z niepotrzebną stratą zasobów i... raczej nikomu do niczego by się to nie przydało, dlatego podjąłem decyzję że eksportu nie będzie.
Kolejną nowością o której warto wspomnieć, jest okienko ustawień w którym oprócz opcji zmiany wcześniej wspomnianych motywów pojawiły się także drobne 2 drobne nowości: opcja aktualizacji wszystkich kanałów przy starcie aplikacji i opcja minimalizacji aplikacji do zasobnika przy starcie. Ostatnia nowość o której postanowiłem wspomnieć to prosty menedżer aktualizacji (menedżer – to być może określenie na wyrost) dzięki któremu możemy sprawdzić czy korzystamy z aktualnej wersji aplikacji. W przypadku pojawienia się nowszego wydania, uzyskamy stosowną informację w okienku wraz z linkiem do strony pobierania. W systemie Windows aby sprawdzić dostępność aktualizacji, należy kliknąć updater.py – opcja sprawdzenia aktualizacji nie jest dostępna z poziomu menu.

Co dalej?

Trudno powiedzieć... W tym roku chciałbym aby pojawiło się co najmniej jeszcze jedno wydanie, optymistyczne plany zakładają trzy. Prace nad następną wersją skupią się wokół współbieżności której brak jest istotnym problemem. Pierwsze zalążki programowania współbieżnego pojawiły się w mechanizmie sprawdzania aktualizacji – było to jedynie drobne ćwiczenie. Na obecną chwilę robię sobie krótką przerwę od RSS Dragonfly po to by móc zająć się innymi aplikacjami. Wszelkie zastrzeżenia, błędy i sugestie możecie zgłaszać poprzez mój formularz kontaktowy.

Pobieranie

RSS Dragonfly w wersji 1.2 możenie znaleźć na stronie projektu: rss-dragonfly.michalt.pl/pl/pobieranie/