Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/michalte/public_html/blog/system-core/connect.php on line 15 Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/michalte/public_html/blog/system-core/connect.php on line 15 C++ 14 już jest! | blog.michalt.pl

michalt.pl | blog

C++ 14 już jest!

20.08.2014Autor: MichałKategoria: Dev

c++ 14

Przyznam się szczerze że nie spodziewałem się takiego szybkiego obrotu spraw. Niedawno doczekaliśmy się standardu 11, a tu nagle pojawiła się nowa specyfikacja.
Tak... Mamy C++ 14! :)
W kompilatorach GCC nie ma jeszcze pełnego wsparcia dla standardu. W wersji 4.7.3 którą posiadam zainstalowaną na komputerze stacjonarnym (z Debianem 7) wsparcia w ogólnie nie ma, natomiast na laptopie z Fedorą 20 posiadam kompilator w wersji 4.8.3 i na nim kompilacja jest możliwa z flagą --std=c++1y. Informacje na temat wsparcia (także w wersji 4.9) znajdziecie na tej stronie: https://gcc.gnu.org/projects/cxx1y.html .
Co ciekawe, na tym nie koniec. Następny standard prawdopodobnie pojawi się już za 3 lata! Tak szybki rozwój języka z jednej strony rzeczywiście jest czymś fajnym, z drugiej jednak wypadałoby zadać sobie pytania o to czy tak częste zmiany w standardzie nie spowodują pogorszenia się jakości kompilatorów (pogoń za standardem kosztem pogoni za jakością) i czy nie doprowadzą do pewnego rodzaju fragmentacji w świecie oprogramowania (kilka standardów w użyciu). Mam jednak nadzieję że moje obawy się nie sprawdzą. Cieszy mnie rozwój mojego ulubionego języka programowania i... Często spotykam się z negatywnymi opiniami na temat C++. Jednym z argumentów był powolny rozwój... Ten argument właśnie padł.
...ale tego tematu nie będę rozwijać...
Czas rozejrzeć się za jakimiś fajnymi tutkami... :) Jak znajdę coś szczególnie fajnego, opublikuję na blogu.