blog.michalt.pl

Dzień 4: Kocie łapki

23.03.2022 9:33 Tech

Kocie łapki

Czyż one nie są piękne? Te śliczne kocie łapki pochodzą z kawiarni „Kotka cafe”, która mieści się w Gdańsku na Polankach. Oprócz niesamowitego towarzystwa kotków, można znaleźć tam bardzo klimatyczne i przyjemne wnętrze, bardzo miłą obsługę i przepyszne smakołyki.

Paws - okno

Wczoraj front-end i dziś również, ale trochę inny. Paws to biblioteka C++ do tworzenia interfejsu graficznego dla aplikacji desktop. Dlaczego postanowiłem ją stworzyć skoro istnieje moje ulubione Qt, które oprócz GUI dostarcza mnóstwo innych bardzo zaawansowanych rozwiązań?
Hmmm… Z jednej strony dla zabawy i nauki, z drugiej… No cóż, nie dysponuję super umiejętnościami oraz dużym zespołem, więc nic wielkiego z tego nie będzie. Z niepokojem jednak przyglądam się cięciom w projekcie Qt i macoszemu traktowaniu wersji OSE. Paws z pewnością nie będzie niczym zaawansowanym i nie znajdziemy w nim wodotrysków, ale mam nadzieję, że pozwoli w przyszłości na budowanie choćby prostego interfejsu.

Jeszcze niewiele potrafi, ale to stadium mocno szczenięce.

W ramach projektu zaimplementowałem prosty mechanizm layoutów, 3 widżety, które można dodawać hierarchicznie oraz bardzo raczkujący mechanizm ich stylowania.

Wśród wigetów znajdziemy podstawowy Widget, Label który jest polem tekstowym oraz Button przechwytujący kliknięcia. Mechanizm stylowania wykorzystuje język CSS i napisany przeze mnie do niego silnik. Obecnie możemy dla poszczególnych elementów ustawić kolor tła, kolor tekstu i jego rozmiar.

Co istotne, biblioteka buduje się również na systemie Windows i mam nadzieję, że uda mi się utrzymać kompatybilność. Rozwijam ją na Linuksie.

Paws dostarcza mi bardzo dużo wyzwań i nie wiem jaka będzie jego przyszłość. Mam nadzieję, że świetlana. Praca nad tym projektem to dla mnie fascynująca zabawa.

To na tyle w tym wpisie.
Do przeczytania jutro. :)