blog.michalt.pl

HelenOS - system, który mnie pozytywnie zaskoczył

04.06.2019 19:57 Tech

Poza programowaniem bardzo interesuję się tematyką systemów operacyjnych. W związku z tym w najbliższym czasie możecie spodziewać się większej liczby artykułów poświęconych temu zagadnieniu. Kiedyś na łamach innych stron internetowych poruszałem ten temat i natrafiłem między innymi na HelenOS. Było to dosyć dawno i od tamtego czasu wiele się zmieniło. Pamiętam, gdy Helen miał tylko tryb tekstowy, potem pojawił się widok z kilkoma terminalami, a teraz…


Zacznijmy od początku... Projekt narodził się na Uniwersytecie Karola w czeskiej Pradze i został tam napisany od podstaw. Jego twórcy nie starali się stworzyć kolejnego klona Windows i nie wzorują się na żadnym innym projekcie. Prace nad systemem rozpoczęto w 2001 roku, a ja pierwszy raz natknąłem się na niego dopiero dziewięć lat później. HelenOS oparty został na mikrojądrze, posiada obsługę wielozadaniowości (procesy, wielowątkowość) oraz przetwarzania symetrycznego (SMP) i sieci. Obecnie wspiera architektury AMD64, ARM32, ARM64, ia32, ia64, MIPS32, PPC, SPARC64. Jak to często bywa, został on napisany w językach C i C++ i jest projektem open source.


HelenOS - aplikacje

Dziś opisywana wersja to 0.9.1 (na dziś jest to najświeższe wydanie). Dotąd, mimo trybu tekstowego, którego bardzo wielu się boi, system wydawał mi się bardzo prosty w obsłudze. Obecnie system nie posiada instalatora i można go uruchomić w trybie live. Na stronie twórców dostępne są instrukcje dotyczące tego, jak można zainstalować (a właściwie skopiować) system z obrazu na partycję w Qemu. Dużą nowością, na którą się natknąłem, był prosty interfejs okienkowy. Niestety nie ma możliwości zmiany ich rozmiaru ani minimalizacji, zabrakło również przewijania tekstu. Ponadto dostępnych jest kilka graficznych aplikacji, takich jak vterm – emulator terminala, vlauncher – launcher do uruchamiania aplikacji, vcalc – kalkulator, vdemo – prosty modal z napisem „Hello there” i okienko z biało-czerwoną animacją. Nie ma żadnych opcji personalizacji interfejsu.

HelenOS - gra tetris

Poza okienkami mamy również tryb tekstowy. Jeśli ktoś ogarnia systemy uniksowe, nie będzie miał najmniejszego problemu z odnalezieniem się w prostej powłoce bdsh. Nie zamierzam Was oprowadzać po podstawach obsługi komputera, więc omawianie poleceń sobie daruję. Stary, dobry Tetris, którym bawiłem się już we wcześniejszych wydaniach, nadal jest obecny.

HelenOS - katalogi

W HelenOS możemy znaleźć znaną z systemów uniksowych aplikację top, pokazującą wykorzystanie zasobów oraz listę uruchomionych aplikacji. Ponadto można znaleźć m.in. kilka aplikacji sieciowych, w tym serwer WWW websrv, a także archiwizatory, edytor tekstowy podobny do nano, konsolowy odtwarzacz audio i aplikację do wyświetlania obrazków. Więcej aplikacji można pobrać, używając systemowego menedżera pakietów, poprzez polecenie pkg install nazwa_pakietu.

Struktura katalogów nieco różni się od tej znanej z Linuksa, Maca lub systemów BSD. Aplikacje umieszczone zostały w folderze Apps. Nie mamy tu również katalogu domowego użytkownika i wydaje mi się, że również nie ma obsługi wielu użytkowników. Ponadto pojawia się wiele podobieństw takich jak srv, lib, lost+found, tmp itd.

To na tyle w tym krótkim przeglądzie. Chciałbym Was zachęcić do zabawy Helenem. Możecie go znaleźć na tej stronie internetowej: www.helenos.org.Ja od czasu do czasu będę do niego wracał na łamach bloga.