blog.michalt.pl

Nadchodzi Qt 6!

14.11.2020 2:23 Tech

Według planów już 1 grudnia tego roku będzie mieć swoją premierę przełomowe, nowe wydanie mojego ulubionego frameworka Qt. Wielu osobom wydaje się, że jest to biblioteka do tworzenia okienkowych interfejsów graficznych – nic bardziej mylnego. Jest to gigantyczny zbiór komponentów pozwalający w łatwy sposób pisać aplikacje graficzne, sieciowe, mobilne, bazodanowe, multimedialne – i bardzo długo by można było wspominać jakie jeszcze. Postanowiłem pokrótce opowiedzieć o nowościach i podzielić się kilkoma spostrzeżeniami z pierwszych doświadczeń z Qt Creatorem 4.14 beta i towarzyszącemu mu Qt 6.0.0 beta 1.

Wielkim przełomem jest fakt, że framework będzie oparty na standardzie C++17, co jest wielkim postępem w stosunku do piątego brancha, dla którego bazą był standard 98. Ja przy okazji poeksperymentowałem ze snapshotem GCC 11 z 18 października i próbowałem kompilować aplikację z QWidgetem w standardzie dwudziestym, niestety kompilacja kończyła się fiaskiem. Być może problem tkwił w samym kompilatorze, ponieważ przywrócenie domyślnych flag z Makefile nie wyeliminowało problemu.

Nowością która z pewnością ucieszy wielu programistów jest wsparcie dla systemu budowania CMake – szczęśliwi zapewne będą między innymi użytkownicy IDE Clion – zaliczam się do tej grupy. Niestety, obecnie QtCreator 4.14 nie radzi sobie z nimi i nie listuje plików źródłowych projektu.

Ponadto pojawiło się wsparcie dla Vulkan API, Metal API (MacOS) i Direct 3D (Windows). Spodziewać się możemy również nowej odsłony QML, a w niej między innymi silnego typowania.

To na tyle na gorąco i w skrócie. Z pewnością wrócę do tematu Qt 6 już niedługo i pokombinuję z C++20. Zachęcam Was do pobrania wersji beta która dostępna jest za pośrednictwem sieciowego instalatora, który można znaleźć tutaj: download.qt.io/official_releases/online_installers/.

Miłego kodzenia i do przeczytania!