blog.michalt.pl

Postanowienia noworoczne

01.01.2020 19:05 Tech

No i mamy już nowy rok! Wiele osób ma w zwyczaju układać postanowienia noworoczne. Jak z ich realizacją bywa, sami wiecie… Ja mam podobny zwyczaj, z tą różnicą, że ja planuję na pół roku w przód. Z realizacją bywa różnie, dlatego zakładam sobie dosyć luźne plany. Dziś postanowiłem podzielić się z Wami częścią moich planów technologicznych.

Co mniej więcej pół roku wybieram sobie pomysły na projekty hobbystyczne oraz języki programowania, na których przez ten czas chciałbym się skupić.W tym roku pojawi się pewna nowość!

Zacznijmy od nowego! Na najbliższe pół roku postanowiłem dać szansę językowi Rust. Chciałbym się go nauczyć i zacząć w nim coś pisać. Dlaczego Rust? Jest to obok C/C++ i Go język kompilowany, który pozwala na programowanie systemowe i niskopoziomowe. Ten obszar najbardziej mnie interesuje i chciałbym chociaż mieć blade pojęcie o tym, z czym to się je.


Poza Rustem postanowiłem dalej rozwijać swoją wiedzę w obszarze języka C++, zgłębiać zagadnienia z obszaru dwudziestego standardu (będą pojawiały się następne artykuły), a także wciąż rozwijać się w Go.Przez najbliższe pół roku będę pisał kod w językach C++, Go, Java, Rust i JavaScript.JavaScript z powodów zawodowych oraz w ramach rozwoju strony. Na Javie oparłem back-end strony, w związku z czym z nią nie zamierzam się z nią rozstawać. Do końca stycznia powinna pojawić się aktualizacja strony.


Co do projektów hobbystycznych, postanowiłem odkurzyć pewien mój tajemniczy projekt w C++ inspirowany Fluxem, rozpocząć pracę nad systemem do zarządzania projektami w Go i porzucić samego Fluxa.


Czas na plany blogowe! Blog nie pójdzie w odstawkę, zamierzam dalej pisać. Artykuły będą utrzymane w podobnym charakterze do poprzednich. Z czasem wyklarowały mi się pewne jego ramy i postanowiłem, że będzie to blog techniczny, na którym od czasu do czasu będą pojawiały się nietechnologiczne dygresje. Być może nie będę pisał tak często jak wcześniej, być może wręcz odwrotnie. Zakładam sobie minimalne założenie jako jeden artykuł w miesiącu. Ponadto piekło zamarznie i pojawi się tryb graficzny. Wiele osób, które trafiają na stronę, nie ogarnia, że jest ona inspirowana trybem tekstowym, co jest dla mnie dosyć dziwne. Stąd dla estetów, pojawi się moduł opcji zmiany motywu w sekcji bocznej. Uprzedzam, nie będzie to pokaz fajerwerków. Nie przepadam za front-endem.


Poza tym wszystkim mam jeszcze drobne plany spoza obszaru technologii. W tym półroczu, po raz pierwszy od kilku lat jest ich więcej niż technologicznych. Być może o czymś wspomnę również tu na blogu. Zachęcam Was do rozglądania się po internecie.


Przy okazji chciałbym zachęcić Was do zajrzenia na blogową stronę na Facebooku.


To tyle w tym wpisie. :) Życzę Wam, aby ten rok był dla Was cudowny spełnił jak najwięcej Waszych marzeń i planów.

Do przeczytania :)